Zvířata jsou nejlepší stvoření na světě.

Listopad 2006

Lidi,mám novou přezdívku

30. listopadu 2006 v 19:29 | sindy |  o mě
lidi,mám novou přezdívku protože jsem furt jen pod přezdívkou Sindy,minule jsem byla pod přezdívkou Mišel-(sindy),a ted jsem se rozhodla být všude pod přezdívkou Sindei(čtěte Sindej).
Moje přezdívka se skládá z Sin-dei a to Sin je že 1. tři písmena má Sindy ve svém jméně a Dei znamenají 1.tři písmena v Daisyně jménu,a nemám přezdívku Sindai protže to zní divně takže mám rači Sindei.Papa

Zas soutěžím o nej blog

28. listopadu 2006 v 19:47 | sindy |  Soutěže
Zase soutěžím o nej blog,hrůza co?Tak jestli se vám aspon trošičku líbí můj blog,tak mi dejte hlásek tady

Další těžká bleskajda

27. listopadu 2006 v 18:02 | sindy |  Bleskovky,mimo králíčky
Další bleskovka je na světě.Tentokrát ale musíte uhodnout, jaký datum jsem udělala první článek?

Vyhrála jsem!!!!!!!!!

27. listopadu 2006 v 17:57 | sindy |  Moje ceny
Vyhrála jsem v soutěži 5 nejrychlejších komentářů na makuska.blog.cz


Vyhrála jsem 2. místo v soutěži o nej. blog

27. listopadu 2006 v 17:51 | sindy |  Moje ceny
Tak,vyhrála jsem druhé místo v soutěži o nej. blog.Takže děkuji moc těm kteří mi daly hlásky.
Glitter Graphics
Glitter Graphics

Hodnocení za další bleskajdu

26. listopadu 2006 v 17:38 | sindy |  Bleskovky,mimo králíčky
Tahle cena je pro Markétu a doufám že se ti líbí:

Trippy Myspace Graphics
Trippy Myspace Graphics

Mega bleskajda

26. listopadu 2006 v 17:18 | sindy |  Bleskovky,mimo králíčky
Takže,pravidla jsou vám doufám jasné,musíte všechno zodpovědět správně:

1.Jaké je tohle plemeno?
http://homepage1.nifty.com/sukusuku/photo/rabit/rabit-2001-1-14.jpg

2.Co se stane,když králík má málo jídla?

3.Jak dlouho mám tenhle blog?

4.Kolik máte knížek o králíčcích?

5.Jaké je vaše nejoblíbenější zvíře?

6.Adresa vašeho blogu je:

7.Líbí se vám můj blog?
Vyhrává 1.

Další bleskajda

26. listopadu 2006 v 16:55 | sindy |  Bleskovky,mimo králíčky
Kolik myslíte že tu mám článků za ty necelé dva měsíce co mám tento blog?
Jinak první vyhrává ale musí být blízko nebo to musí uhodnout

Zakrslý beran

26. listopadu 2006 v 11:26 | sindy |  Plemena
Typycké:Vedle velkého množství králičích plemen s normálníma a vzpřímenýma ušima existují i plemena s ušima svěšenýma.Tyto uši bývají ve srovnání s ušima ostatních plemen výrazně delší a na horní části hlavy jsou spojenyzesílenou částí,takzvanou korunkou.Berani se vyskytují v mnoha barevných rázech.
Zvláštnost:Zakrslí berani jsou o trochu větší a těžší než králíci se vzpřímenýma a normálníma ušima.Berani bývají považováni za klidnější a mírnější než jejich kolegové,na což může mít vliv i chov.

Lvíček

26. listopadu 2006 v 10:52 | sindy |  Plemena
Srst:Milovníci králíků je rádi chovají,často se prodávají a patří k zakrslým králíkům,maximálně k malým plemenům.Téměř na celém těle mají normální srst,jen na částech hlavy,na šíji a částečně i na hřbetě a hrudi mají delší chlupyZvláštnost:Lvíčci nejsou uznaným plemenem.V Belgii např.již dlouho žijevelký belgický vousatý králík,který má stejný druh srsti a dnes mu hrozí vyhynutí.

Takoví jsou

26. listopadu 2006 v 10:28 | sindy |  Takový jsou králíci
I když mají všichni králíci
mnoho společného,ne-
smíme zapomínat,že
i tato zvířata se vyznačují
růzností povah.

Faascinující schopnosti

26. listopadu 2006 v 10:25 | sindy |  Fascinující schopnosti
Příroda vybavila králíky co
nejlépe na to,aby se mohli
přizpůsobit svému životní-
mu prostoru.I naše domá-
cí zvířata jsou obdařena
těmito schopnostmi.

Původ zakrslíků

26. listopadu 2006 v 10:18 | sindy |  Původ zakrslých králíků
I když si nedokážeme
představit,že by králíci
nepatřili mezi naše domácí
zvířata,proběhla jejich
demestikace relativně
pozdě.Přesto se dnes
králíci vyskytují v nepře-
berném množství druhů,
a to at již jde o jejich veli-
kost,druh srsti,barvu,
stavbu těla a dokonce
i tvar uší.

Klikněte

25. listopadu 2006 v 15:10 | sindy |  Různé
Lidi,neotpověděli jste jednu bleskovku,tak na ní prosím odpovězte tady a taky

bych byla ráda kdybyste zvolili nejlepšího králíčka tady.

Kotě přežilo praní včetně ždímání

24. listopadu 2006 v 16:24 | sindy |  Různé
Kotě přežilo prací program včetně ždímáníDevítitýdenní koťátko jménem Bubbles ve zdraví přežilo celý program v automatické pračce. Strávilo v ní dohromady dvě a půl hodiny a součástí programu byl i ždímací cyklus. Informoval o tom britský internetový server Scotsman.LONDÝN - Kotěti se zalíbilo ve špinavém prádle připraveném k praní, kde zřejmě našlo klid ke spánku. Jeho majitelka z města Norwich v hrabství Norfolk, šestnáctiletá Kanina Hulburdová nic netuše příslušný program spustila, aniž by po celou dobu zvíře postrádala."Prací cyklus trval jen třicet minut, ale moje matka Cathy (35) prádlo nevyndala hned, takže kotě v pračce zůstalo asi dvě a půl hodiny," vysvětlila Kanina."Dýchalo, ale bylo velmi zesláblé a bylo dost poškrábané, když jsme ho našli. Vypadá to, že nebude mít žádné následky. Je neuvěřitelné, že se neutopilo," doplnila dívka. Zvíře dopravili k veterinářce, která kotě ošetřila. Podle ní je nyní kotě už v naprostém pořádku.

Sam zemřel

24. listopadu 2006 v 16:18 | sindy |  Různé
Sam byl čistokrevný Čínský chocholatý pes. Zuzana Lockheed se Sama ujala před pěti lety. Jeho okolí jej nedokázalo přijmout a stal se z něj vzteklý pes. Zuzana ho tenkrát přijala na 48h na zkoušku. Žrádlo mu musela podstrčit vodu a žrádlo pod dvířky klece a rychle utéci. Postupem času se z něj stal její miláček, který měl přístup v jejím životě i domově prakticky kamkoliv. Bývalý Zuzanin partner jeho přítomnost neunesl a opustil je. Avšak fotografie Sama a Zuzky na internetu zaujala jiného muže, který je nynějším partnerem Zuzany Lockheed a pomáhá ji překonat ztrátu Sama, která je pro ni velmi těžká.Sam se stal slavným poté, co třikrát po sobě (poprvé v roce 2003) obdržel v Kalifornské Sonomě titul "Nejošklivější zvíře světa". Účinkoval v mnoha pořadech. Vystupoval japonské televizi, v novozélandském rozhlase, objevil se na stránkách britského bulvárního listu Daily Mirror i v talk-show Donalda Trumpa. Na cestách přespával v nejluxusnějších hotelích. Smrt mu zabránila v chystaném vystupování v programu televize Discovery o nejošklivějších druzích zvířat.Dokázal vyvolat nekontrolovatelný smích i odpor. Svým zjevem a hlavně tím, jak zasáhl do života Zuzany, oslovoval i mnoho jiných lidí v různých životních situacích. Její láska, cit a úcta i k té nejnepřitažlivější duši na světě, pohla srdci mnohých.Sam zemřel 18. listopadu v necelých 15ti letech. Zprávy o jeho smrti putovaly během krátké doby do všech koutů světa a Zuzana Lockheed přijala E-maily z vyjádřením soustrasti a tím, jak se Sam dotýkal lidí, z celého světa. Web Sama bude i nadále pokračovat a chcete-li i Vy Zuzaně napsat předem Vám velice děkuje.

Informace a fotografie pochází ze Zuzanina a Samova blogu http://samugliestdog.typepad.com/blog/

Smutné týrání zvířat

24. listopadu 2006 v 16:13 | sindy |  POZOR!!!SEM MUSÍŠ KLIKNOUT!!!!JE TO DŮLEŽITÉ!!!!
Jestli máte dobrou náladu tak si to nečtěte protože je to fakt smutné.
Hnusí se mi ti,kteří pracují v laboratořích a testují výrobky na zvířatech,milovníkům zvířat se
určitě taky hnusí,je to prostě hnus když umře zvířátko,které nám nic nedělá kvůli nějakýmu blbýmu a bezcitnýmu člověku kterého nezajímá že zvířata jsou taky živá stvoření.
Já mám špatnou náladu a co je tam napsáno tak to je prostě hrozný.

Předem upozorňuji, že tento článek není příliš optimistický a některé uvedené příklady týrání zvířat jsou velmi kruté. Týrání zvířat je pro mne choulostivé téma, zvířata jsou mi velice blízká, považuji však za nutné psát o tomto problému otevřeně, protože realita je bohužel taková.

Co je dle zákona považováno za týrání zvířete?

- používání podnětů, předmětů nebo zvířeti bolest vyvolávajících pomůcek
- vyvolávání bezdůvodně nepřiměřeného působení stresových vlivů biologické, fyzikální nebo chemické povahy
- zacházení se zvířetem, přepravování jej či pohánění způsobem, který u něj vyvolává nepřiměřenou bolest, utrpení, poškození zdraví nebo vede k jeho neúměrnému fyzickému vyčerpání

Co je každý povinen zvířeti zabezpečit?

- přiměřené podmínky pro zachování jeho fyziologických funkcí a zajištění jeho biologických potřeb tak, aby nedocházelo k bolesti, utrpení nebo poškození zdraví zvířete
- učinit opatření proti úniku zvířete
- zvíře nesmí být chováno v zájmovém chovu, jestliže nejsou zabezpečeny přiměřené podmínky pro zachování jeho funkcí a zajištění potřeb nebo jestliže se zvíře nemůže adaptovat, přestože tyto podmínky zabezpečeny jsou
- každý, kdo chová zvíře v zájmovém chovu nebo se ujal toulavého případně opuštěného zvířete, odpovídá za jeho zdraví a dobrý stav. Za splnění této povinnosti se považuje i oznámení místa nálezu obci nebo předání toulavého případně opuštěného zvířete do útulku.

Týrání zvířat je celosvětový problém

Obzvláště lidé žijící v chudých zemích mají často zcela jiný pohled na zvířata než lidé v zemích vyspělejších a ekonomicky stabilnějších. Sama si kladu otázku, zda hlavní příčina je v bídě, malé osvětě, nevzdělanosti či nízké morálce. Například je známo, že v Číně a Korei lidé běžně konzumují psí maso. Lidé, kteří nemají kladný vztah ke psům, si možná řeknou "maso jako maso". Psi jsou zde však chováni v hrozných podmínkách a před smrtí jsou týráni, protože tyto národy věří, že se tak maso stává chutnějším. Když pominu nelidské chování, tak tato skutečnost je krutá už vzhledem k obrovské domestikaci psů, kteří jsou od přírody "naprogramování" k spolužití s lidmi a bytí jim přáteli.

Existují ale i země, které jsou sice ekonomicky stabilní a vzdělanost lidí poměrně vysoká, ale lásku ke zvířatům zakazuje buď víra, nebo v jiných zemích dochází k týrání zvířat kvůli lhostejnosti a nedisciplinovanosti lidí a to především lidí ve vládě (vybíjení tuleňů v Kanadě). Například Islám povoluje chování psů pouze za účelem lovu a hlídání majetku (chov psa jako domácího mazlíčka tato víra zakazuje). V místním "petshopu" (obchodu se zvířaty) jsem udiveně pozorovala, jak si arab myje ruce v prachu. Později jsem se dozvěděla, že se dotkl psa a proto musel 7x za sebou vykonat tuto "očistu". I arabové si ale svoji víru v tomto směru zřejmě vykládají různými způsoby, protože jiný muslim mi vysvětloval, že ruce se myjí v prachu pouze po uklizení psího výkalu. V každém případě by však byl každý milovník zvířat po návštěvě zdejších "petshopů" v šoku...psi a kočky různého stáří a ras se tlačili v malých klecích, kde stáli na roštech. Kromě psů a koček zde byli ke koupi i různé druhy opic, které v Čechách vidíme jen v ZOO, malí krokodýlci, vzácné želvy a papoušci a jiná zvířata, která jsou v Evropě chráněna CITES.

Masakrování tuleňů v Kanadě

Kanadská vláda tvrdí, že tulení populace ohrožuje rybářský průmysl, proto má v plánu vybít skoro 4 miliony tuleňů od roku 2003 - 2006. Praktiky, jakými jsou zvířata usmrcována, zde raději nebudu kvůli dětským čtenářům uvádět a ze stejného důvodu jsem upustila i od umístění fotografií z těchto jatek, kde matky očichávají pozůstatky svých stažených mláďat. Kdo se však chcete dozvědět více, podívejte se na http://seaplanet.web2u.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=185.

Cituji autora článku Mika Hackmana - "Když jsem viděl fotografie, cítil jsem najednou bezradnost nejen nad významem slova civilizace, ale i člověk."

Některé státy však nezůstávají "pozadu" - kolem 22500 mrtvých tuleňů bylo nalezeno u dánských břehů v roce 2002, další tisíce pak na švédském a norském pobřeží. V roce 1988 uhynula skoro polovina populace tuleňů u dánských, německých a švédských břehů. A člověk místo, aby chránil tyto mizející tvory, je střílí pro svou zábavu. Dokonce oficiálně, jak to vyhlásila norská vláda v říjnu 2004 slovy jakéhosi ministra rybolovu Sveina Ludvigsena: "Nejde o zintenzívnění lovu tuleňů nebo o vyhubení tohoto živočišného druhu. Chceme jen otevřít tuto praxi cizincům..." Myslím, že k tomu už není opravdu co dodat...

Zabíjení slonů

Uvedu opět jeden příklad... V Tanzanii je malý národní park. Když bylo období sucha, neměli sloni dostatek potravy a napadali přilehlé zemědělské plochy. Farmáři se bránili a sloni mimo národní park se stávali lovnou zvěří - mnohdy je však lákala hlavně slonovina, za kterou dostali mnoho peněz.

Ano, v tomto případě byli farmáři částečně v právu, jelikož sloni vnikli na jejich pozemky. V drtivé většině případů však zabíjí pytláci slony přímo v národních parcích, kde nechávají ležet mrtvá těla s odřezanými kly.

Velryby

Za pouhých osmdesát let 20. století ulovili velrybáři více než 2 miliony velryb! Nízká rozmnožovací schopnost těchto zvířat (samice za celý život porodí v průměru jen 7 až 10 mláďat) a snížená genetická rozmanitost populací mnoha druhů velryb by mohly znamenat, že některé druhy velryb jsou odsouzeny k vymření. V roce 2004 se Česká republika připojila vstupem do IWC (Mezinárodní velrybářská komise) k zemím, které se aktivně podílí na ochraně vážně ohrožených kytovců.

Goethe řekl: "Lov je vždy jednou formou války" a já si kladu otázku, proč mají stále lidé potřebu "bojovat"? Když už nemají možnost vést válku mezi sebou, tak alespoň střílejí do bezbranných zvířat. Chápu, že myslivec někdy musí zasáhnout zbraní do chodu přírody, kterou již lidé ovlivnili natolik, že je třeba čas od času redukovat stav přemnožené zvěře. Myslivec se ale snaží mířit přesně, aby zvíře co nejméně trpělo a navíc nikdy nezabije více zvířat, než je nezbytně nutné. Nikdy však nepochopím zvrácené smýšlení lidí, kteří loví pro zábavu a následkem jejich amatérských hrátek často zvířata dlouho umírají v bolestech.

Ostatní divoce žijící zvířata

Mezi vybíjená a týraná zvířata bohužel nepatří pouze tuleni, sloni a velryby. Tento problém se týká i tygrů, orangutanů a mnoha dalších zvířat. Často k postupnému hubení živočišných druhů přispívá i vypalování deštných pralesů, což považuji za velký zločin lidstva. Tropické deštné lesy dříve pokrývaly rozsáhlé oblasti kolem rovníku, nejvíce kolem Amazonie v rovníkové Americe, kolem řeky Konga v Africe a v jihovýchodní Asii. Rychle ubývají a s nimi i nesčetné množství rostlin a živočichů, kteří zde žijí často nepoznány naší vědou. Lesů ubývá z mnoha různých důvodů, nejvíce kvůli těžbě dřeva či surovin a tlakem venkovských obyvatel v rozvojových zemích.Někteří movití lidé (zpěvák Sting) si kupují kousky pralesa, aby alespoň trochu napomohli jejich záchraně.

Na týrání divoce žijících zvířat mají rovněž velký podíl pašeráci, kteří převážejí přes hranice zvířata namačkaná v plastikových lahvích apod. Během cesty tak dochází k vysokému úhynu pašovaných zvířat.

Pokusy na zvířatech

Toto by také bylo téma na celý jeden článek. Všichni jistě více, že mnoho kosmetických či farmaceutických firem používá k testování svých výrobků zvířata. U farmaceutických firem by se to dalo ještě pochopit, protože pak může vyrobený lék zachránit statisíce lidských či zvířecích životů, ale testování kosmetiky na zvířatech mi připadá kruté a hlavně zbytečné. Stejně tak jako odmítám nosení kožešin, odmítám i používání kosmetiky testované na zvířatech. Představa, jaké utrpení musí zvířata podstupovat, když jim při výrobě nového kosmetického produktu vznikají různé exemy a alergické reakce, je hrozná.

I u nás má týrání zvířat mnoho podob

Domácí mazlíčci

Vrátím se ale k nám do Evropy...a do České republiky. Úměrně se vzrůstajícím počtem zvířecích mazlíčků v domácnostech bohužel roste i počet týraných zvířat. Lidé si například často pořídí zvířátko ve zverimexu, o jehož chovu si předem nic nezjistí a poté se diví, že jim zvíře předčasně zahynulo. Obzvlášťě v posledních letech se v obchodech se zvířaty stále častěji setkáváme s exotickými druhy zvířat, které potřebují speciální péči a nestačí se jen narychlo před koupí pozeptat prodávajícího, jakže se vlastně máme o zvíře starat. Zvířata pak trpí v malých klecích, viváriích či akváriích, chybí jim výběh, dostávají nevhodnou stravu a následkem toho dochází k jejich úhynu či váznému poškození zdraví. Myslím si, že každý zodpovědný člověk by si měl o zvířeti ještě před jeho koupí zjistit co nejvíce informací a poté ještě přehodnotit, jestli je ochotný a schopný se o zvíře plnohodnotně starat. Pokud usoudí že ano, tak hurá do toho! Pokud zjistí, že nemá k chovu přiměřené podmínky či čas, měl by zvolit pro něj vhodnější druh zvířete či od koupě zvířete upustit úplně.

Užitková zvířata

Týrání zvířat se svým způsobem týká i mnoha zvířat užitkových. Například o praseti domácím je známo, jak vysoce je inteligentní, přitom každý jistě ví, v jakých podmínkách se většinou tato zvířata chovají. A byli jste se někdy podívat v "továrně na vejce"? Já tam jednou zavítala v rámci školní praxe. Nejdříve mě ohromil obrovský zápach, poté jsem byla v šoku, když mi bylo řečeno, že se slepicím celý den svítí, aby co nejvíce snášely. Slepice se mačkaly po několika kusech v malých klecích se šikmým dnem a krky měly od prostrkování skrze mříže celé holé. Když některá ze slepit zahynula, ležela v kleci mezi živými družkami tak dlouho, dokud si jí někdo nevšiml (běžná záležitost). Je vidět, že i naše společnost má ještě co dohánět. Vždyť i tato zvířata si zaslouží prožít svůj krátký život ve slušných podmínkách. Zlepšení životního prostředí pro tato zvířata by jistě v konečném důsledku znamenalo i zkvalitnění námi konzumovaných potravin živočišného původu.

Zvířecí útulky

V útulku jsem poznala psy, které jejich majitelé nechali přivázané v lese, pobíhající v opuštěné zahradě či je vyhodili z auta u silnice. Setkala jsem se ale i s příběhy, kdy člověk přivázal psa k autu a rozjel se...majitel přibil štěně za uši ke stromu...v popelnici se našlo štěně s přibitými pacičkami k prknu...někdo usekl koťátku nožičky a jeho milující matka si postupně tělíčko i s nožičkami odnesla. I takových hrůz jsou lidé schopni a jejich krutost nezná mezí.

Více o psích útulcích v článku "Psí útulky a ochrana zvířat".

Jak můžeme pomoci?

Není Vám týrání zvířat lhostejné? Pokud máte podezření na týrání zvířete, oznamte to Policii ČR nebo městskému úřadu a ohlaste písemně na nejbližší okresní (městskou) veterinární správu. Potom je dobré ještě celý případ sledovat, aby náhodou Vaše oznámení neskončilo zapomenuté někde v šuplíku. Týrání je třeba podchytit včas, protože spoléhat se na to, že "třeba si toho všimne i někdo jiný a bude jednat za nás", nestačí. Čím dříve se o týrané zvíře začneme zajímat, tím větší je šance na jeho záchranu a zabráníme tak ještě větší újmě na jeho zdraví a psychice.

Na závěr bych chtěla poděkovat Vám všem, kdo jste ochotni pomáhat, dělat tak náš svět hezčím a dokazovat, že "lidství" ještě není jen prázdné slovo.
Poznámka: některé informace uvedené v článku pocházejí ze zdrojů organizace Greenpeace

Vánoce pro zvířátka

24. listopadu 2006 v 15:41 | sindy |  Různé
Myslím, že je správné, aby i domácí mazlíčci dostali něco malého (u většiny milovníků zvířátek spíš velkého) pod stromeček. I když nevnímají Vánoce tak silně jako lidé, uděláme jim radost pamlskem nebo hračkou. Tady jsou návrhy na to, co dát některým mazlíkům pod stromeček:1) PSI - ti ocení hlavně kostičku, salám nebo zajímavou hračku.2) KOČKY - stejně jako psi: třeba lahůdková konzerva, pamlsek nebo

chřestící myška, se kterou si užijí hodně zábavy.3) HLODAVCI - určitě ocení okurek, mrkev nebo něco dobrého na zub.

Novou klec nebo domeček budou vnímat spíš jako samozřejmost.4) PAPOUŠCI - senegalské proso, medové tyčinky nebo rolnička - dokáží

se dobře zabavit i se stuhou od dárku a s rozbalováním taky rádi

,,pomůžou".5) ŽELVY, HADI, JEŠTĚŘI - oblíbený pamlsek: u želviček (suchozemských)

třeba meloun, u vodních libové maso/filé atd. Nevím, co ocení hadi,

protože s jejich chovem nemám zkušenosti, ale třeba také něco

dobrého "na zub".6) KONĚ - určitě neocení nový kartáč, to už spíše sedlo, které lépe

drží atd. Možná jim uděláte radost dlouhou vánoční vyjížďkou někam,

kde se jim to líbí, nebo košem jejich oblíbených dobrot - trošku

cukříku, dobrá jablka a jiné ovoce.Nejvíc ale vaše mazlíčky potěšíte vlídným slovem (pejsci, kočičky,

hlodavci), pohlazením (u těch méně nebezpečných, kde nehrozí

ukousnutí ruky/prstu) a čistým teráriem/klecí/kočičí toaletou.A i když nemůžete svému mazlíčkovi udělat radost koupeným dárečkem,

alespoň s ním přes Vánoce buďte - to je to, co je pro ně důležité!
Takže zas to mám z jednoho webu a autora tohoto článku neznám protže jsem na tom webu nikde autora nenašla,ach jo.

100 článků

24. listopadu 2006 v 15:32 | sindy |  Různé
Tak,chtěla bych vám říct že už tu mám 100 článků je to super,a strašně to letí,
ještě asi před měsícem jsem tady měla snad jen 30,mám z toho radost,ale nebojte
sice tu mám už 100 článků ale to neznamená že sem už nic nebudu přidávat.Tak čauky
vaše sindy

Jak si vybrat zvíře?

24. listopadu 2006 v 15:21 | sindy |  Různé
Vybíráme nejvhodnější zvíře.Jako prodavačka ve zverimexu, jsem se dnes a denně setkávala s lidmi, kteří si nezodpovědně pořizovali zvířata. Abyste byli v obraze, co si představuji pod pojmem zodpovědné pořízení zvířete:Člověk si musí vybrat, jaké zvíře si pořídí a proč. Nejsem často doma, vracím se z práce až večer? Pořídím si křečka. Budí se až k večeru, a nemá vysoké nároky. Takto by se měli lidé rozhodovat. Ne stylem, jdeme s pětiletým dítětem do obchodu, dítě uvidí krajtu tmavou a řekne, "Tu chci", a tak mu ji bez rozmyslu koupíme. Při pořízení zvířete musíme brát na mysl tyto aspekty:

1. Vhodnost pro budoucího majitele. (Kupujeme-li zvíře pro své dítě, musíme brát ohled na jeho věk a možnosti se o zvíře kvalitně postarat.)
2. Časová náročnost. (Musíme vědět, kolik času které zvíře vyžaduje. Třeba papoušek žako je mnohem náročnější než andulka či korela!)3. Finanční stránka. (Příklad A. Křeček - Terárium či klec 200-600kč, podestýlka 20kč, krmivo + pamlsky 50kč, napáječka 40-60kč, Kolotoč 80kč, miska na krmivo 40kč, křeček 40kč, takže to máme pořizovací náklady 890kč pokud vybíráme z dražších variant a 470kč z těch levnějších. Poté už jen cca 70kč každý měsíc, za podestýlku a krmivo. Příklad B. Pes - uvedu konkrétní příklad na svém štěněti německé dogy. Pořizovací náklady: Pes 3500kč, obojek 250kč, vodítko 250kč, kartáč 45kč, hračky 200kč, misky na krmivo a vodu 400kč, pamlsky a odměny 200kč, 20kg krmiva 1100kč takže náklady při pořízení byly 5945kč. Pak jsou tu výdaje měsíční 20kg krmiva 1100kč, pamlsky 100kč, konzervy (dostává jednu týdně) 160kč, jogurty (rovněž jednou týdně) 68kč, takže to máme 1428kč měsíčně. Pak náklady roční poplatek za psa na vesnici 50kč (ve městě je to: v rodinném domku 200kč, důchodci 100kč, bytovka 500kč) očkování 150kč, také musíme každý čtvrt rok odčervit což je při váze 40 kg asi 150kč, čím je váha vyšší tím víc musíme počítat, takže za rok 600kč u 40kg vážícího psa. Tudíž ročně je to u mého psa 800kč. Ovšem další věcí jsou náklady mimořádné: zničené věci, (každé štěně něco rozkouše), úrazy a nemoci, odblešení pokud ho neodblešujeme preventivně, náklady na výstavy, úhrada škod (zakousne sousedům slepici, kočku, atd.) Samozřejmě náklady se u psů velice liší, dle velikosti psa. Ovšem pes nikdy není levnou záležitostí.4. Umístění zvířete v případě naší nepřítomnosti. (Dovolená, pobyt v nemocnici, lázních).5. A hlavně, musíme o zvířeti a jeho chovu něco vědět. Dobré je si nejdřív o zvířeti něco přečíst. Literatura je dostupná a nabízená i ve zverimexech. Na vaše případné dotazy vám poté už jistě rádi odpoví buď prodávající nebo veterináři.Osobně jsem se setkala s mnoha případy nepromyšlených nákupů zvířat. Nejčastěji to bylo u želviček nádherných, tedy u jejich mláďat. Málo koho napadlo, že v dospělosti toto pěti centimetrové zvířátko doroste až délky 35cm. Taky málo koho napadne, že takto velká želva může ošklivě pokousat dospělého, nebo dokonce dítěti ukousnout prst. Rovněž leguáni zelení bývají obětmi lidské nevědomosti. Dorůstají z 30cm zvířátek, která vidíte v prodejnách, na téměř dvou metrové macky, vážící až pět kilogramů. Nejvíc mi uvízla v hlavě příhoda, kdy si paní chtěla koupit zakrslého králíčka, ptala se mě na spoustu věcí, ohledně péče. Na tom by nebylo nic podivného, jenže ona lavinu dotazů zakončila větou: "A mluvit se teda nenaučí?" Bohužel nešlo o vtípek z její strany.Proto se při pořízení jakéhokoliv zvířete, zajímejte o to jak se o něj starat. Snížíte tím počet bezprizorních zvířat, kterými teď už nejsou jen psi a kočky. Já sama našla v přírodě bílou myšku, kamarádka morče a v našich řekách a rybnících začínají žít želvy nádherné, kterých se chovatelé zbavují vypuštěním do volné přírody. Želvy se sice dokázaly přizpůsobit, ale spousta dalších zvířat to nedokáže. Bílá myš ani morče či zakrslý králík nemá venku šanci. Je to stejné, jako byste je zabili, s tím rozdílem, že trpí hlady, zimou a stresem do doby než sami uhynou nebo se stanou obětmi nějakého predátora.Je jenom dobře, že byl schválen zákon, který zakazuje prodej zvířat dětem do patnácti let bez doprovodu rodičů. Často se stávalo, že děti koupily křečka či jiné zvíře a rodiče je poslali jimi nechtěné zvíře vrátit. A ještě častěji se tato zvířátka ocitla venku na ulici či v přírodě. Proto vždy přistupujte k nákupu jakéhokoli zvířete zodpovědně a zvažte své možnosti. Vždyť každý si najde zvíře, které mu bude vyhovovat, ať už půjde o rybičky nebo o psa.

Autor:Lilith1
A lidičky,nemyslete si že jsem to jen tak zkopírovala a ještě ani neuvedla zdroj,ale já jsem ten článek našla někde na netu a nevím jestli Lilith1 má blog nebo ne.